Головна » Статті » Юридична консультація » Транспорт

Отримання гуманітарної допомоги

1. Правила митного оформлення гуманітарної допомоги



Верховна Рада 22 жовтня 1999р. прийняла Закон України "Про гуманітарну допомогу", який набрав чинності з 1 січня 2000 року (надруковано в "ГК" №48/99). Законом суттєво змінено процедуру отримання гуманітарної допомоги з-за кордону.
За статистикою більшість тих, кому адресована гуманітарна допомога, отримують її не частіше ніж раз на рік, отже, цю категорію суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності аж ніяк не можна назвати професіоналами митної справи. Тому кожен випадок отримання "гуманітарки", як правило, перетворюється у справжню мильну оперу, з ходіннями (деколи місяцями!) по різних кабінетах, причому по декілька разів, до того ж хепі-ендом це все закінчується не завжди.
Що робити тим, хто готується до отримання гуманітарної допомоги? Оскільки гуманітарна допомога згідно з чинним законодавством користується значними пільгами щодо оподаткування, посилений контроль з боку митних органів за такими поставками цілком виправданий. А для того щоб не витрачати даремно свій час і час митників, необхідно заздалегідь підготуватися до отримання допомоги, тобто поцікавитися правилами, встановленими чинним законодавством, а також потурбуватися про оформлення необхідних документів. Причому починати треба не тоді, коли вантаж вже чекає на кордоні, а у той момент, коли ви отримали повідомлення від іноземної сторони, що на вашу адресу незабаром надійде гуманітарний вантаж. На практиці адресати гуманітарної допомоги одержують таке повідомлення щонайменше за місяць до того, як вантаж надійде до України, тобто часу у них вдосталь.

 
I. Хто може бути отримувачем гуманітарної допомоги

Відповідно до Закону України від 22.10.99 р. №1192-XIV "Про гуманітарну допомогу", гуманітарна допомога - це цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб. 

Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 4 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації". 

Отримувачами гуманітарної допомоги можуть бути юридичні особи, зареєстровані в установленому Кабінетом Міністрів України порядку

в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги: 


а) підприємства громадських організацій інвалідів, ветеранів війни та праці, а також підприємства, установи та організації, що утримуються за рахунок бюджетів, та уповноважені ними державні установи; 

б) благодійні організації, створені у порядку, визначеному Законом України "Про благодійництво та благодійні організації"; 

в) громадські організації інвалідів, ветеранів війни та праці, Товариство Червоного Хреста України та його обласні організації, творчі спілки, а також громадські організації, створені для здійснення передбаченої їх статутними документами екологічної, оздоровчої, аматорської, спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності; 

г) релігійні організації, зареєстровані у порядку, передбаченому Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації". 

Крім того, отримувачі гуманітарної допомоги повинні бути акредитовані в митному органі за місцем реєстрації, якщо гуманітарна допомога надходить з-за кордону. 
 1. Підставою для надання дозволу на ввезення на митну територію України вантажів гуманітарної допомоги поряд з іншими документами є наявність отримувача в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги. інформація про включення отримувача до Єдиного реєстру міститься у графі 3 додатків до протоколів засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України з переліками товарів (коштів) або виписок з цих протоколів після інформації про адресу та назву отримувача. Реєстраційний номер складається з п'яти цифр та двох літер "ЄР". Поряд з цим, інформація про перелік юридичних осіб, які включені до Єдиного реєстру, надсилається митним органам разом з протоколами засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України у електронному вигляді.

  2. У разі відсутності в Єдиному реєстрі інформації про отримувача, підставою для надання дозволу на ввезення на митну територію України вантажів гуманітарної допомоги поряд з іншими документами є позитивна відповідь за результатами перевірки в ЦБД відомостей про те, що отримувач гуманітарної допомоги перебуває на обліку в митному органі за місцем державної реєстрації.



Довідка "ГК":
Порядок ввезення в Україну лікарських засобів

Порядок ввезення на територію України лікарських засобів, що надходять у вигляді гуманітарної допомоги, регламентується наказом Міністерства охорони здоров'я від 22.07.99 р. №175. Згідно з цим наказом, ввезення лікарських засобів у вигляді гуманітарної допомоги здійснюється за наявності сертифікатів якості їх виробників, дозволу Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Зауважимо, що вказаний дозвіл потрібен вже при перетині кордону, тому про нього необхідно потурбуватися в першу чергу. 

Для отримання дозволу на ввезення лікарських засобів отримувач гуманітарної допомоги подає заяву до Міністерства охорони здоров'я України або Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управління охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, у якій зазначає: 
мету ввезення лікарського засобу;
його назву (торговельну та міжнародну);
лікарську форму;
кількість в одній упаковці;
загальну кількість упаковок;
виробника, країну, номер серії випуску;
термін придатності;
очікувану дату надходження вантажу в пункт прибуття;
контактні реквізити відправника гуманітарної допомоги.
До заяви додаються документи: 
рішення відповідної (залежно від рівня) комісії з питань гуманітарної допомоги про визнання вантажу гуманітарною допомогою;
план розподілу гуманітарної допомоги*;
документ, що підтверджує державну реєстрацію лікарського засобу в Україні.


Фактично, якщо у складі гуманітарної допомоги, яка має незабаром надійти на вашу адресу, є лікарські засоби, вам доведеться ще до перетину кордону оформити всі вищевказані документи.
 

II. Як отримати гуманітарний вантаж

Отже, ваша організація отримала повідомлення від іноземної сторони про те, що незабаром на вашу адресу надійде гуманітарний вантаж. Вам доведеться вирішити два ключові питання: по-перше, доведеться пройти процедуру визнання вантажу гуманітарною допомогою і, по-друге, необхідно буде здійснити процедуру митного оформлення цього вантажу. Обидві процедури можуть тривати досить довго, тому варто зайнятися ними завчасу. 

Для того щоб отримати інформацію про умови реєстрації, необхідно попередньо звернутися в новоутворену структуру - Комісію з питань гуманітарної допомоги при обласній державній адміністрації. 

Відповідно до вищезгаданого Закону України, визнання вантажу гуманітарною допомогою здійснюється залежно від складу гуманітарної допомоги: 

- на обласному рівні - комісіями з питань гуманітарної допомоги при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях; 

- на державному рівні - Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України. 

Комісії з питань гуманітарної допомоги при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях мають право визнавати гуманітарною допомогою вантажі, зокрема збірні гуманітарні вантажі продуктів харчування з обмеженим терміном зберігання, предмети медичного призначення, одяг, взуття, м'який інвентар, предмети соціального призначення та реабілітації інвалідів. Вартісна оцінка або кількісні розміри цих вантажів визначаються Кабінетом Міністрів України. 

У разі незгоди отримувача гуманітарної допомоги або іноземного донора з рішенням комісій з питань гуманітарної допомоги при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях остаточне рішення приймає Комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України. 

Комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України може визнати гуманітарною допомогою із звільненням від оподаткування та обов'язкових платежів до бюджету такі підакцизні товари: 
автомобілі швидкої медичної допомоги, легкові автомобілі спеціального призначення для Міністерства внутрішніх справ України;
транспортні засоби, призначені для перевезення більше ніж 8 осіб, що передаються для використання установам соціального захисту населення, державним закладам охорони здоров'я і навчальним закладам, громадським організаціям інвалідів, ветеранів війни та праці, Товариству Червоного Хреста України та його обласним організаціям, державним закладам системи реабілітації, фізичної культури і спорту інвалідів "Інваспорт";
легкові автомобілі, які на момент ввезення на митну територію України були виготовлені не більше як 10 років тому, з об'ємом двигуна не більшим ніж 1800 куб. см, які отримують Міністерство праці та соціального захисту населення Автономної Республіки Крим, управління соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або Міністерство праці та соціальної політики України для подальшої передачі інвалідам, що перебувають в установленому порядку на обліку для отримання спеціального автотранспорту;
аудіо- та відеотехніка, призначена відповідно для сліпих і глухих, аудіо- та відеокасети з навчальними, соціальними, реабілітаційними програмами, інформацією з фізичної культури та спорту інвалідів, програмами для формування здорового способу життя, з лекціями нобелівських лауреатів;
шоколад з начинкою та без неї, інші шоколадні вироби, що входять до новорічних і різдвяних подарунків, отриманих у термін за два місяці до відповідних свят;
меблі, що передаються виключно для використання установам соціального захисту населення, державним закладам охорони здоров'я та навчальним закладам, громадським організаціям інвалідів, Товариству Червоного Хреста України та його обласним організаціям, релігійним організаціям, що зареєстровані у порядку, передбаченому Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації".
Тобто у будь-якому випадку вам знадобиться вичерпна інформація про сам вантаж: перелік товарів (предметів), кількість, вага тощо, тому слід отримати заздалегідь таку інформацію у відправника гуманітарної допомоги. 

Якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України. 


Довідка "ГК":
Відповідальність за порушення законодавства про гуманітарну допомогу
Порушеннями законодавства про гуманітарну допомогу, що тягнуть за собою кримінальну або адміністративну відповідальність згідно з Законом України "Про гуманітарну допомогу", є: 
використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням;

використання гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку.
Товари (предмети) гуманітарної допомоги, які продаються за гроші або передаються за інші види компенсації, та (або) виручка, отримана за такий продаж, вилучаються або конфіскуються у встановленому законом порядку. 

Отримувачі гуманітарної допомоги, які порушили законодавство про гуманітарну допомогу, за рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України виключаються з Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги.



III. Оформлення на митниці


Митне оформлення для вас почнеться з підрозділу статистики митниці, у зоні діяльності якої зареєстрована ваша організація. Якщо ви отримуєте вантаж з-за кордону вперше, вам необхідно буде пройти процедуру акредитації. Якщо ваша організація вже акредитована, все одно не зайвим буде завчасу звернутися у відділ статистики митниці і поцікавитися, в якому стані ваші документи: цілком можливо, що з часу останнього митного оформлення вантажу змінилася нормативна база і вам доведеться оформити додатково ще декілька документів. 

Згідно з наказом Держмитслужби від 30.04.99 р. №253, до окремого розпорядження для вантажів гуманітарної допомоги не застосовується попереднє повідомлення, тобто якщо товари (предмети), що ввозяться в Україну як гуманітарна допомога, не відносяться до переліку підакцизних товарів, такий вантаж перетинає кордон на підставі документів, що підтверджують надання гуманітарної допомоги іноземним благодійником. 

Слід пам'ятати, що на певні види товарів на кордоні необхідно буде подати додаткові документи, тому найкраще буде звернутися до митниці за місцем акредитації, як тільки ви отримаєте повну інформацію про склад гуманітарного вантажу з метою отримання вичерпної інформації щодо умов перетину кордону та документів, необхідних для митного оформлення. Особливу увагу слід приділити лікарським засобам, якщо такі є у складі вантажу, оскільки процедура ввезення лікарських засобів на територію України змінилася у зв'язку з останніми змінами нормативної бази. 

Декларування гуманітарної допомоги. Отже, гуманітарний вантаж надійшов до митниці призначення - митниці, в зоні діяльності якої зареєстрований отримувач вантажу. Далі протягом 90 днів вантаж гуманітарної допомоги перебуває під митним контролем без сплати митних зборів. Як показує практика, 90 днів - цілком достатній термін для оформлення всіх необхідних документів. Процес декларування включає в себе оформлення необхідних документів та заповнення вантажної митної декларації. 

Головний документ, який вам доведеться оформити, - це вищезгадане рішення урядової комісії про визнання вантажу гуманітарною допомогою. Процес отримання такого рішення досить тривалий, адже документи проходять декілька інстанцій, а саме рішення приймається у Києві. Тому починати оформлення необхідних документів, як вже було зазначено, треба відразу після отримання інформації про наміри іноземного благодійника надати вашій організації гуманітарну допомогу. Слід зауважити, що, згідно з Постановою КМУ №1295 від 17.08.98 р., у разі коли на товари, які надійшли в Україну як гуманітарна допомога, протягом трьох місяців не отримано відповідного підтвердження комісії, вони можуть передаватися за згодою благодійника іншим юридичним особам - набувачам благодійної допомоги для подальшого їх розподілу. 

Вантажна митна декларація заповнюється відповідно до вимог наказів ДМСУ №№307, 380. Професійно оформленням ВМД займаються підприємства, що здійснюють декларування вантажів на підставі договору (митні брокери), але законодавством передбачено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності можуть займатися декларуванням самостійно. Відразу зауважимо, що процес декларування вимагає певної підготовки особи, яка здійснює декларування: знання нормативної бази, досвід роботи зі спеціалізованим програмним забезпеченням тощо. 

Отже, вам необхідно буде прийняти рішення, чи витрачати час та зусилля на підготовку відповідного спеціаліста, чи звернутися до брокерів. Якщо ви вирішили зайнятися декларуванням самостійно, необхідно звернутися у підрозділ ВІАРМС митниці за місцем акредитації, де ви зможете безкоштовно отримати необхідне програмне забезпечення. ВМД оформлюється на бланках суворої звітності форм МД-2, МД-3, які ви можете за попередньою заявкою отримати в бухгалтерії митниці також безкоштовно. 

Сергій ГУНЬКО,
начальник прес-служби Західної регіональної митниці

Примітка: 
* Лікарські засоби, що надійшли у вигляді гуманітарної допомоги, передаються тільки державним, комунальним закладам охорони здоров'я, дитячим будинкам, інтернатам системи Міністерства освіти, Міністерства праці і соціальної політики України.


Джерело: http://www.kontrakty.com.ua/norma/1999/50/50kons.html
Категорія: Транспорт | Додав: volk (03.12.2009)
Переглядів: 9858 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Інформаційний блок
Наша адреса
ВОЛИНСЬКА ОБЛ. ЛУЦЬК
Вул. Декабристів 23




+380955885064 invavolyn@rambler.ru
На карті
sample map