Щоб увезти в Україну "гуманітарний" автомобіль, потрібно:

1. Надати в Головне управління праці й соціального захисту населення перед поїздкою:
- лист-пропозицію донора про бажання надати гуманітарну допомогу Головному управлінню праці й соціального захисту населення з подальшою передачею авто конкретному інвалідові;
- довідку регіонального управління праці й соціального захисту населення про те, що інвалід стоїть в черзі на забезпечення автотранспортом;
- копію посвідчення інваліда (завірену нотаріально);
- доручення інваліда особі, що буде переганяти автомобіль в Україну.

2. Одержуючи авто за кордоном:

- зняти автомобіль із обліку в реєстраційних органах країни, з якої він вивозиться;
- отримати дарчий лист (обов'язково на офіційному нотаріальному бланку держави, з якої вивозиться автомобіль), оформлений на Головне керування соцзахисту із вказівкою прізвища інваліда, для якого призначений автомобіль, засвідчується нотаріусом в країні дарування й легалізується;
- отримати копію паспорта або іншого   документа донора, що засвідчує особистість, завірену нотаріально в країні, де був подарований автомобіль.

3. На українській митниці потрібно одержати:

- акт проведення митного огляду авто на кордоні (складається працівником прикордонної митниці);
- провізну відомість, видану митним органом при перетинанні кордону, зі штампами екологічного й санепідемконтролю й строком доставки автомобіля на внутрішню митницю.

4. Одержати довідку в ДАІ про те, що машина не значиться у викраденні.

5. В експертно-криміналістичному центрі МВС України оформити:
- експертну довідку про комплексне дослідження транспортного засобу, ідентифікації номерів (обов'язково вказується обсяг двигуна).

6. У бюро перекладів виконати й у нотаріуса завірити:
Переклади на українську мову дарчого листа, техпаспорта на авто й купчої. Вони повинні бути виконані компанією, що має на це відповідну ліцензію.

7. Ці документи надати в Головне управління соціального захисту населення."


Існують різні вимоги як з боку митних органів, так і органів соціального захисту населення щодо ввозу, митного оформлення й передачі транспортних засобів інвалідам. Основне, на що необхідно звернути увагу :

-    максимально припустимий обсяг двигуна -1800 див куб.;
-  максимальный віковий ценз-8 років (правда, за Законом про гуманітарну допомогу допускається 10 років -але питання спірне, так що щоб уникнути проблем на митниці краще ввозити машину віком до 8 років);
-    після розтаможки автомобіль надходить у Головне управління праці й соціального захисту населення з метою подальшої передачі конкретному інвалідові;
-  дарчий лист (який підтверджує що цей автомобіль подарований українському інвалідові) в обов'язковому порядку засвідчується закордонним власником нотаріально й легалізується в консульській установі України в даній країні. Легалізація не потрібна в країнах, що підписали Мінську конвенцію про правову допомогу від 22.01.93 р. (країни колишнього СНД).

Варто враховувати й те, що Головні управління праці й соціального захисту населення різних облдержадміністрацій іноді вимагають різні списки документів для оформлення машин, увезених як  гуманітарна допомога. Основні з документи представлені в таблиці, але перед від'їздом варто уточнити цей список по місцю обліку інваліда.


За даними головного управління соцзахисту у Волинській обл. для здійснення митного оформлення гуманітарного автомобіля подаються наступні документи:

1.    Рішення комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України
(документи до комісії для визнання автомобіля гуманітарним готуються і подаються головним управлінням на підставі документів, зазначених в пунктах: 2, 3, 5, 6 та технічного паспорта. Дарчий лист, купча, сервісна книжка та технічний паспорт з відміткою про зняття з обліку автомобіля подаються від іноземного донора.)

2.    Дарчий лист донора

- від фізичної особи (громадянина іноземної держави, вказується посвідчення особи і адреса проживання)
- від юридичної особи (офіційно зареєстрована організація, вказується свідоцтво про реєстрацію)
на імя:
 Головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської облдержадміністрації (м. Луцьк, Київський майдан 9) для подальшої передачі інваліду із вказаним прізвищем ім*ям та по-батькові, адресою проживання, серія і № паспорта інваліда, якому цей автомобіль передається,категорія та група інвалідності (вказується марка авто, рік випуску, об*єм двигуна, номер кузова та умовна вартість автомобіля).  Умовна – тобто оціночна вартість

3.    Автомобіль має бути зареєстрованим на донора


4.    Оригінали супровідних документів до вантажу
(ввізна митна декларація або провізна відомість, тех. паспорт, сервісна книжка, довідка ДАІ про номер двигуна транспортного засобу).


5.    Довідка про проведення перевірки за наявними обліками реєстрації, перереєстрації або знаходження транспортного засобу в розшуку
(з використанням можливостей Національного центрального бюро Інтерполу в Україні та обліку правоохоронних органів закордонних країн –видається:  відповідним підрозділом Державтоінспекції МВС  України м. Луцьк, вул.. Залізнична 15)


6.    Довідка про перевірку справжності документів 
(акту дарування та реєстраційних документів на авто – видається: науково-дослідним експертно-криміналістичним центром м. Луцьк, вул. Д. Галицького 33)


7.    Дозволи санітарного, ветиринарного, фітосанітарного, радіологічного, екологічного контролю за місцем призначення


Документи складені на території іноземної держави та призначені для використання в Україні засвідчуються компетентними органами цієї країни і легалізуються в дипломатичному представництві чи консульській установі України якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

При оформленні документів що призначаються для дії за кордоном зацікавлена особа повинна подати свої документи у відділ Нотаріату міністерства юстиції або уповноважений на це орган держави для засвідчення справжності підпису нотаріуса що посвідчував ці документи а потім – до Міністерства закордонних справ для подальшої консульської легалізації.

Це правило не поширюється на документи складені за участю властей (або виходять від них) держав з якими  Україна має угоди про правову допомогу, що передбачають відмову від легалізації офіційних документів : Угорщина, Литва, держави СНД , Китай, Польща, Молдова, Естонія, Монголія, Грузія, Латвія, Узбекистан.

Крім оригіналів головному управлінню подається офіційно зроблений та нотаріально завірений переклад всіх документів.


Для отримання автомобіля інвалід подає:

- документи зазначені в пунктах 2  3, 4, 5, 6
- паспорт та посвідчення водія
- довідку про придатність до керування авто
- довідку про отримання пенсії та вид пенсії
- заяву або клопотання про забезпечення даним автомобілем на ім.*я начальника головного управління

Висновок: щоб отримати авто на інваліда як гуманітарну допомогу необхідно…

Головне – це не мати геморою, бо після всієї мороки він у вас з*явиться!

1. Поставити інваліда на чергу для отримання вітчизняної Таврії (супроводжується кількаденною біганиною за різними довідками, водночас в собезі тобі пудрять мозги і псують нерви:-"Не та довідка", "Не такий підпис", "не на такому бланку і т.д.")

2. Знайти машину за кордоном і оформити дарчу від власника (зразок дарчої треба взяти в собезі, можуть вимахуватись але мають дати). Власника вмовити не складно, хоча і не кожен згоджується, думають, шо то авантюра.Проблема може виникнути в податкових органах чи в посольстві України в цій країні, звідки везеш те авто (можуть не хотіти підписати дарчої і поставити печатки, в мене так було, а собез то вимагає).

3.Перетягнути машину в безпечне і недороге місце зберігання поближче до українського кордону (поки немає з Києва дозволу, перетинати кордон тим авто не можна), а документи здати в собез для подальшої відправки до міністерства.

4.Гарно "змастити", то документи підуть до Києва в першій, максимум в другій черзі (там якось 1 чи 2 рази на місяць вони їх висилають).

5.І тут починається довгожданне чекання: в міністерстві зазвичай в черзі стоїть/лежить кількасот документів, а за один раз вони максимально можуть надати дозволи на ввезення 40 автомобілів (буває і 25 і 20). Засідання по видачі відбуваються 2 рази на місяць - порахуй, скільки треба чекати і який запас віку машини має бути.

6.Коли ж тобі нарешті за кілька місяців дозволять ввезти це авто, ти його тягнеш на Україну, розмитнюєш як гуманітарку, ставиш в гараж і чекаєш, поки буде засідання комісії в собезі по видачі автівок інвалідам, яке відбувається раз на квартал. Я чекав 4 місяці, бо одне заплановане засідання відмінили з невідомих причин.
І тільки після того авто можна реєструвати в МРЕВ.

Для п.5 добре мати знайому людину в міністерстві, яка б могла посприяти швидшому просуванню документів. Я користувався послугами одного "Шуріка", який за сприяння в собезі і в міністерстві, оформлення документів і т.д. аж до митниці взяв 1000 у.є., але рекомендувати не буду, бо знайомі, що теж користувались його послугами, нарікали, казали шо запив мужик.

Удачі :)
Інформаційний блок
Наша адреса
ВОЛИНСЬКА ОБЛ. ЛУЦЬК
Вул. Декабристів 23




+380955885064 invavolyn@rambler.ru
На карті
sample map