Головна » Статті » Освіта і працевлаштування » Навчальні заклади та професійна реабілітація

Всеукраїнський центр професійної реабілітації інвалідів

Всеукраїнський центр професійної реабілітації інвалідів

***

Створений у 2001 році, – державна соціальна установа Міністерства праці та соціальної політики України, на яку покладено функції з професійного навчання інвалідів для подальшої їх зайнятості, підвищення кваліфікації фахівців з питань професійної реабілітації інвалідів, розроблення та впровадження передових методик та технологій професійної реабілітації інвалідів, координації роботи регіональних та місцевих центрів професійної та соціальної реабілітації тощо.


Свою діяльність Центр здійснює згідно чинних нормативно-правових актів України, за стандартами та рекомендаціями Міжнародної організації праці. Центр оснащений за принципами безбар'єрності, має сучасну навчально-методичну та матеріально-технічну бази і забезпечує одночасне проходження професійної реабілітації 136 інвалідами І-ІІІ груп різних нозологій.

 Професійна підготовка осіб з обмеженими фізичними можливостями здійснюється в Центрі за ліцензіями МОН України за 9 робітничими професіями: 


  оператор комп'ютерного набору 4 розряду,

  секретар керівника (організації, підприємства, установи),

  соціальний робітник, 

  вишивальниця 3 розряду,

  швачка 2 розряду,

  перукар (перукар-модельєр),

  слюсар з ремонту автомобілів 1-2 розряду,

  взуттьовик з ремонту взуття 2 розряду,

  бджоляр 4 розряду.

Прийом слухачів на професійну реабілітацію до Центру здійснюється згідно
***
***
Проживання, харчування, заходи професійної реабілітації та навчання, соціальної, психологічної реабілітації та медичного супроводу в Центрі здійснюються для інваліда безоплатно за рахунок коштів Державного бюджету. 

Протягом 2002-2008 років пройшли професійну реабілітацію в Центрі та отримали свідоцтво державного зразка майже 1600 осіб з обмеженими фізичними можливостями з усіх куточків України.

В навчальному процесі ефективно використовується модульна технологія навчання за програмами, розробленими Українським міжгалузевим центром модульного навчання і в межах Проекту ПРООН/МОП адаптованими Центром для людей з особливими потребами за 11 робітничими професіями (7 імплементовано в навчальний процес у Центрі), що дає можливість здійснювати навчальний процес з урахуванням індивідуальних особливостей кожного слухача. Понад 20 фахівців Центру пройшли відповідну підготовку і отримали сертифікати "Методика професійного навчання за модульною системою МОП "Модулі трудових навичок". 

Центром розроблено і впроваджено в навчальний процес критерії оцінювання знань слухачів за кредитно-модульною системою, що дає можливість як слухачу, так і викладачу постійно здійснювати контроль за якістю навчання і вчасно вносити корективи в навчальний процес кожного слухача, а також на державній підсумковій атестації об’єктивно і обгрунтовано визначати кваліфікаційний рівень підготовки. 

Окрім опанування спеціальних професійних технологій, слухачі Центру вивчають навчальні курси "Основи ринкової економіки", "Основи трудового законодавства", "Охорона праці” і такі додаткові курси як "Психологія спілкування", "Психологія роботи з людьми", "Професійна етика і психологія спілкування", "Техніка пошуку роботи", які сприяють загальному розвитку слухачів, дають їм можливість краще орієнтуватися в сучасних соціально-економічних умовах.

З метою сприяння підприємницькій діяльності випускників в Центрі запроваджено факультативний курс "Основи підприємницької діяльності" (38 год.) в умовах учбово-імітаційної фірми. З березня 2008 року запроваджено факультативний курс "Основи роботи з персональним комп'ютером" (50 год.) 

Професійна реабілітація передбачає поєднання професійного навчання з заходами соціальної, психологічної реабілітації та медичного супроводу. З метою реалізації індивідуального підходу до кожного слухача, виконання індивідуальної програми реабілітації у Центрі створюється "група підтримки" слухача з числа фахівців Центру (лікарів, педагогів, практичних психологів, фахівців з соціальної роботи). 

Комплекс заходів соціальної і психологічної реабілітації в Центрі передбачає відповідні тестування, індивідуальні консультації психолога та соціального працівника, групові тренінгові заняття з розвитку навичок спілкування, саморегуляції, мотивації до навчання та працевлаштування, налаштування на досягнення успіху. Слухачі залучаються до активної участі у культурно-масових заходах.

Медичний супровід передбачає курацію слухачів лікарями в залежності від нозологічної групи, застосування методів фізіотерапії, лікувальної фізкультури та спорту, бальнеолікування, гідрокінезотерапії, масажу, танцювально-рухової терапії, ароматерапії, фізикальних та спеціальних методів обстеження. Лікувальні заходи фізичного та психо-соматичного спрямування здійснюються з метою стабілізації або підвищення реабілітаційного потенціалу інваліда, що призводить до покращення успішності в навчанні, зацікавленості в здобутті знань та в подальшій роботі.

В реабілітаційному процесі широко використовується вітчизняний та зарубіжний досвід, зокрема напрацювання фахівців Професійно-реабілітаційного центру для інвалідів (м. Санкт-Петербург, РФ) та Центру професійної освіти та реабілітації інвалідів (м. Лінц, Австрія).

Центр активно співпрацює з Міжнародною організацією праці, Фондом соціального захисту інвалідів, Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Державним центром зайнятості, громадськими організаціями інвалідів, роботодавцями, науково-дослідними та освітніми установами Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства освіти і науки, Міністерства охорони здоров'я, АМН та АПН України. 

Центр здійснює підвищення кваліфікації фахівців з організації професійного навчання за робітничими професіями та соціально-психологічного супроводу в умовах центрів професійної реабілітації інвалідів, спрямоване на вивчення передових реабілітаційних методик та технологій, у тому числі розроблених та впроваджених в Центрі. Слухачам курсів надається інформація та консультативна допомога з правових, кадрових, організаційних, фінансово-економічних, господарських аспектів діяльності реабілітаційних центрів тощо. Протягом 2005-2008 рр. на курсах підвищення кваліфікації в Центрі підвищили кваліфікацію 78 фахівців з регіональних реабілітаційних центрів України.

Фахівці Центру постійно беруть участь у науково-практичних вітчизняних та закордонних конференціях та семінарах з проблем соціальної та професійної реабілітації інвалідів, їх працевлаштування та зайнятості. Центром підготовлено і видано понад 100 наукових статей та тез доповідей (20 - в закордонних виданнях), отримано 33 деклараційні патенти на винаходи та корисні моделі з питань реабілітації інвалідів.

 У 2006-2008 роках Центром видано та підготовлено до друку 12 методичних рекомендацій та посібників з питань професійної реабілітації інвалідів:


Ø "Організація заходів з лікувальної фізкультури в умовах центру професійної реабілітації інвалідів". Методичні рекомендації для фахівців з реабілітації інвалідів (з досвіду роботи Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів).

Ø "Фізична реабілітація в умовах центру професійної реабілітації інвалідів". Методичні рекомендації для фахівців з реабілітації інвалідів (з досвіду роботи Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів).

Ø "Інформаційно-консультативна робота з інвалідами під час їх професійної реабілітації в контексті сприяння пошуку зайнятості". Методичні рекомендації для фахівців з реабілітації інвалідів (з досвіду роботи Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів).

Ø "Психосоціальна реабілітація осіб з розумовою відсталістю та психічними розладами: узагальнення світового та вітчизняного досвіду". Методичні рекомендації для фахівців з реабілітації інвалідів (з досвіду роботи Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів).

Ø "Особливості курсової підготовки інвалідів за робітничими професіями, пов’язаними з використанням інформаційних технологій в умовах центрів професійної реабілітації". Методичні рекомендації для фахівців з реабілітації інвалідів (з досвіду роботи Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів).

Ø "Методика проведення професійного відбору та формування навчальних груп інвалідів в умовах центрів професійної реабілітації". Методичні рекомендації для фахівців з реабілітації інвалідів (з досвіду роботи Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів).

Ø "Організація професійного навчання, заходів з соціальної, психологічної реабілітації та медичного супроводу у Всеукраїнському центрі професійної реабілітації інвалідів". Методичні рекомендації для фахівців з реабілітації інвалідів (з досвіду роботи Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів).

Ø "Організація роботи Приймальної та Реабілітаційної комісій Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів". Методичні рекомендації для фахівців з реабілітації інвалідів (з досвіду роботи Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів).

Ø "Реалізація індивідуальної програми реабілітації інваліда в умовах центру професійної реабілітації інвалідів" (довідково-інформаційний матеріал для фахівців МСЕ МОЗ України).

Ø "Інформаційно-інструктивний матеріал щодо написання та складання навчально-методичної літератури". Методичні рекомендації.

Ø "Організація фізіотерапії в умовах центрів професійної реабілітації інвалідів". Методичні рекомендації для фахівців з реабілітації інвалідів (з досвіду роботи Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів).

Ø "Методичний посібник з організації професійного навчання за робітничими професіями та його соціально-психологічного супроводу в умовах центрів професійної реабілітації інвалідів".

Ø  


Центр вперше серед державних соціальних установ системи Мінпраці отримав грант програми малих проектів MATRA KAP (за підтримки посольства Королівства Нідерландів в Україні) на втілення проекту "Забезпечення реалізації права на працю для найбільш вразливих верств населення, зокрема осіб з особливими потребами". В рамках проекту у 2007 році виданий практичний посібник "Врегулювання проблемних питань працевлаштування та захисту прав інвалідів у сфері праці", до підготовки якого були залучені фахівці Інституту підготовки кадрів Державної служби зайнятості Мінпраці та кафедр Національної академії державного управління при Президентові України. Посібник розповсюджується серед центрів професійної реабілітації інвалідів системи Мінпраці та громадських організацій інвалідів, регіональних органів праці та соціального захисту населення, регіональних центрів зайнятості, громадських організацій інвалідів, об'єднань роботодавців, науково-дослідних установ, навчальних закладів тощо.

У Центрі постійно проходять науково-практичні конференції, семінари, наради, зустрічі з проблем соціальної та професійної реабілітації інвалідів, безбар'єрності, працевлаштування та зайнятості інвалідів, обміну досвідом роботи громадських організацій інвалідів тощо. 

Завдяки співпраці з Державним центром зайнятості Центр сприяє своїм випускникам у працевлаштуванні і зайнятості за місцем проживання. В результаті роботи, яку Центр здійснює в межах своєї компетенції, працевлаштування і зайнятість випускників постійно зростає. Так кількість зайнятих та працевлаштованих випускників Центру у 2003 році становила 43,7 % від загальної кількості, у 2004 році – 48,9%, у 2005 році – 50,2%, у 2006 році зросла до 63,1%, у 2007 році – 64,3%.


У 2005 році за сумлінну працю та вагомий внесок у розв’язання проблем соціального захисту інвалідів колектив Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України. 

Адреса: Всеукраїнський центр професійної реабілітації інвалідів

07352, с. Лютіж, Вишгородський район, Київська область

тел/факс: 8 (04496) 40-010, 40-011, тел. (044) 425-84-91 

e-mail: vcpri@ukr.net, vcpri.info@gmail.com 


 http://mlsp.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=113024&cat_id=41291

 Директор – Авраменко Микола Леонідович, 

кандидат медичних наук, Заслужений лікар України




Категорія: Навчальні заклади та професійна реабілітація | Додав: volk (29.11.2009)
Переглядів: 6581 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Інформаційний блок
Наша адреса
ВОЛИНСЬКА ОБЛ. ЛУЦЬК
Вул. Декабристів 23




+380955885064 invavolyn@rambler.ru
На карті
sample map